Unit price is the cost of a product per unit of weight, volume or other measure of quantity. It is usually posted on the shelf below the food. Use unit price to find the best buy among different brands and different sizes of the same brand.
Store-brand snack crackers: $2.00 / 16 ounces / $0.13 per oz
Name brand snack crackers: $2.39 / 12 ounces / $0.20 per oz
If the unit price is not posted, you can figure it out yourself. Divide the total price of the product by the total weight, volume or other unit of product.
Suppose a 29-ounce can of peaches costs $1.45.
The unit price is $1.45 ÷ 29 ounces = $0.05 per ounce, or 5 cents per ounce.
Keep track of the prices of foods you use often. Note the price at each store where you shop. When a food in your price book is advertised in a sale, you will know if it is a good deal or not. If it is — and you have extra food money — you can stock up. When you know regular prices, you can also quickly spot when a “buy one, get one free” sale is a good deal.